Przejdź do treści
Strona główna » Aktualności » Tarcza antykryzysowa- świadczenie postojowe

Tarcza antykryzysowa- świadczenie postojowe

Kolejna dopłata oferowana przez rząd dotyczy tzw świadczenia postojowego. Jest to możliwa jednorazowa dopłata za okres przestoju firmy trwającego nieprzerwanie 30 dni kalendarzowych. Wynosi ona 2.080zł i nie podlega opodatkowaniu ani oskładkowaniu. Przysługuje  dwóm grupom podatników spełniających następujące warunki:

1. Osobie prowadzącej działalność gospodarczą pod warunkiem, że:

-nie zawiesiła działalności gospodarczej, a przychód w stosunku do miesiąca poprzedniego zmalał o min. 15%

– zawiesiła działalność nie wcześniej niż 1 lutego 2020r

– nie ma innego tytułu do ubezpieczeń społecznych

Samozatrudnieni rozliczający się w formie karty podatkowej, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł.

Aby otrzymać świadczenie postojowe trzeba złożyć do ZUS wniosek o świadczenie postojowe RSP-D najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii.

2. Osobie wykonującej umowę cywilnoprawną pod warunkiem że:

-umowa cywilnoprawna została zwarta nie później niż  1 lutego

– wynagrodzenie wynosi nie mniej niż 50% minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę. W przypadku kwoty 1 300 zł i mniejszej otrzymuje się sumę kwot z umów.

– nie ma innego tytułu do ubezpieczeń społecznych

-zleceniodawca nie otrzymał dopłaty na wypłatę wynagrodzeń w ramach rozwiązań związanych z przeciwdziałaniem skutków gospodarczych spowodowanych przez Covid 19

Aby otrzymać świadczenie postojowe zleceniodawca lub zamawiający musi złożyć do ZUS wniosek RSP-C :

  • Zleceniodawca lub zamawiający musi otrzymać  oświadczenia, że nie podlega się ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu i o kwocie przychodów z innych umów.
  • Jeżeli zawarta została więcej niż 1 umowa cywilnoprawna, każdy zleceniodawca lub zamawiający składa wniosek odrębnie dla każdej umowy.
  • Wnioski o świadczenie postojowe mogą być złożone do ZUS najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii.
  • Do wniosku musi zostać dołączona kopia umowy cywilnoprawnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *