Przejdź do treści
Strona główna » Aktualności » Obowiązek złożenia deklaracji IFT-2R do 02.04.2024

Obowiązek złożenia deklaracji IFT-2R do 02.04.2024

Chcielibyśmy poinformować i przypomnieć jednocześnie o obowiązku wysłania deklaracji IFT-2R za rok 2023.

Czas na złożenie tej deklaracji upływa z dniem 02.04.2024 roku. 

Deklaracja IFT-2R jest to podsumowanie wysokości przychodu/dochodu jaki uzyskali podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, których siedziba znajduje się poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. 

Mówiąc prościej chodzi o import usług. 

Sytuacja, w której polski podatnik nabywa usługi od podatnika z zagranicy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatnik, który nabywa takie usługi zobowiązany jest do pobrania i zapłaty podatku w Urzędzie Skarbowym dla podmiotów zagranicznych w imieniu sprzedawcy usługi.

W wielu przypadkach taki podatek (który nazywany jest podatkiem u źródła) może zostać ograniczony lub w ogóle nie trzeba go płacić.

Dzieje się tak dzięki zastosowaniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

Dzięki tym umowom wiele usług nabywanych od kontrahentów z zagranicy zwolnionych jest z podatku pod warunkiem posiadania certyfikatu rezydencji podatkowej usługodawcy.

Pomimo jednak posiadania certyfikatu i braku podatku do zapłaty należy złożyć tak czy inaczej deklarację IFT-2R.

Wśród usług nabywanych od kontrahentów zagranicznych wobec których nabywca ma obowiązek złożyć w US deklarację IFT-2R znajdują się: 

  1. Usługi księgowe,
  2. Usługi reklamowe,
  3. Usługi doradcze,
  4. Usługi prawne,
  5. Usługi zarządzania i kontroli,
  6. Usługi przetwarzania danych
  7. Opłaty licencyjne
  8. Itp.

Najczęstszymi usługami jakie pojawiają się u polskich podatników są usługi reklamy (płatne reklamy na Google, Facebooku, Linkedinie, Instagramie, Twitterze czy TikToku) ale równie często zdarzają się faktury za licencje np. z Adobe.

W związku z powyższym jak co roku jako Państwa biuro rachunkowe, możemy zweryfikować, przygotować i wysłać za Państwa deklaracje IFT-2R. 

Koszt tej usługi to 100 zł netto. 

Oczywiście możecie Państwo przygotować i złożyć deklarację we własnym zakresie bez ponoszenia dodatkowych kosztów. W takiej sytuacji udostępnimy dane. 

Jednak, aby skutecznie złożyć deklarację w US należy posiadać podpis kwalifikowany, ponieważ dla tej konkretnej deklaracji przewidziano tylko i wyłącznie taki sposób podpisywania. Nie ma możliwości podpisania np. profilem zaufanym. 

Prosimy o możliwie jak najszybsze skontaktowanie się ze swoją księgową celem weryfikacji czy są Państwo zobowiązani do sporządzenia deklaracji IFT-2R oraz czy księgowa ma dokonać tego w Państwa imieniu. Czasu pozostało niewiele.

W przypadku pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji

Zespół biura Usług Księgowych Essentia Sp. z o.o

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *