Przejdź do treści
Strona główna » Aktualności » Istotne zmiany w BHP

Istotne zmiany w BHP

Od 17 listopada 2023 r. rozporządzenie w zakresie przestrzegania BHP wprowadziło szereg istotnych zmian dotyczących stanowisk wyposażonych w monitory ekranowe dla pracowników, którzy spędzają przy monitorze co najmniej 1/dobowego wymiaru czasu pracy. Pracodawca od dnia ogłoszenia nowych przepisów ma 6 miesięcy na dostosowanie tych stanowisk pracy.

Na pracodawcę nałożono obowiązek m.in.:

  • zapewniania stołu i krzesła posiadającego wyprofilowane siedzisko, oparcie, podstawę z kółkami z możliwością obrotu i regulowane podłokietniki. Co więcej, pracodawca musi wyposażyć stanowisko pracy w podnóżek na życzenie pracownika. Ponadto, opcjonalnie pracodawca zobowiązany jest zapewnić pracownikowi korzystającemu z dokumentów w formie papierowej odpowiedni uchwyt do ekranu umożliwiający regulację ustawienia wysokości, pochylenia i odległości, drukarkę oraz skaner. 
  • zapewnienia stacjonarnego monitora lub podstawkę do laptopa, która umożliwi ustawienie ekranu tak by górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu pracownika. Dodatkowo pracodawca musi też zapewnić dodatkową klawiaturę i myszkę. 
  • zweryfikowania wyposażenia dotychczasowych stanowisk pracy w biurze, które po nowelizacji muszą spełniać ww. wymagania w procedurze tworzenia nowych stanowisk pracy.
  • poinformowania pracownika na pracy zdalnej o nowych wymogach dot. stanowiska pracy. W przypadku gdy pracownik korzysta ze swojego sprzętu również o podpisaniu oświadczenia określającego, że jego miejsce pracy zdalnej spełnia obecne wymagania BHP.
  • dostosowania oświetlenia stanowiska pracy, które gwarantuje komfort pracy wzrokowej i odpowiednio dostosowane do rodzaju wykonywanych prac.
  • dofinansowania nie tylko okularów korekcyjnych, ale również szkieł korekcyjnych pod warunkiem, że konieczność korzystania z okularów korekcyjnych bądź soczewek wykazały badania lekarskie. Nie ma odgórnych zasad dotyczących refundacji w tym terminy, zakres i kwoty pracodawca powinien uregulować w wewnętrznym regulaminie. Zwrot za wykupione okulary lub szkła kontaktowe nie podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu podatkiem PIT.

Należy też pamiętać, że pracownikowi pracującemu zdalnie, za użytkowanie prywatnego sprzętu w celach zawodowych, przysługuje ekwiwalent pieniężny.

W przypadku pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji

Zespół biura Usług Księgowych Essentia Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *