Przejdź do treści
Strona główna » Aktualności » Samozatrudnienie u byłego pracodawcy – co warto wiedzieć?

Samozatrudnienie u byłego pracodawcy – co warto wiedzieć?

Coraz częściej pracownicy chcąc mieć więcej swobody, pracować na własnych warunkach lub z innych powodów decydują się na rezygnację z umowy o pracę i założenie działalności gospodarczej, w ramach której będą świadczyć usługi dla byłego pracodawcy.

Przepisy zakładają i dopuszczają taką możliwość, ale niesie ona za sobą pewne konsekwencje, których zarówno były pracownik jak i pracodawca muszą być świadomi.

  1. Przechodząc na samozatrudnienie i świadcząc usługi dla byłego pracodawcy w takim samym zakresie jak podczas umowy o pracę, samozatrudniony nie ma możliwości w pierwszym roku działalności wyboru innej formy opodatkowania, jak tylko zasady ogólne. Podatek liniowy lub ryczałt można wybrać dopiero od roku następującego. 
  1. Umowa B2B z byłym pracodawcą wyklucza również możliwość skorzystania z preferencyjnych składek ZUS. Mowa tutaj o tzw. uldze na start, która trwa 6 m-cy i opłacana jest tylko składka zdrowotna oraz składki preferencyjne, gdzie płacimy obniżone składki przez okres 24 miesięcy. W tej sytuacji od pierwszego dnia działalności podatnik będzie opłacał standardowy ZUS. 

Założenia te oczywiście dotyczą sytuacji, w której przedsiębiorca wykonuje takie same czynności na rzecz byłego pracodawcy, jak te wynikające z wcześniejszej umowy o pracę.

Należy mieć również na uwadze, iż w sytuacji, kiedy były pracownik świadczy dokładnie takie same usługi jak w ramach wcześniejszej umowy o pracę, to w przypadku kontroli z ZUS może dojść do konieczności powrotu do zatrudnienia na umowę o pracę. Aby tego uniknąć, zawsze najlepiej zmienić zakres obowiązków świadczonych w ramach umowy B2B.

Więcej szczegółów możecie uzyskać u naszych ekspertów. Zapraszamy serdecznie! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *