Przejdź do treści
Strona główna » Aktualności » Brexit – zmiany dla przedsiębiorców, prowadzących wymianę handlową z Wielką Brytanią

Brexit – zmiany dla przedsiębiorców, prowadzących wymianę handlową z Wielką Brytanią

Od dnia 01 stycznia 2021r. Wielka Brytania przestaje być państwem członkowskim UE, a co za tym idzie zmianie ulegnie współpraca polskich kontrahentów z kontrahentami Zjednoczonego Królestwa.

W ujęciu podatkowym Wielka Brytania (tak jak USA czy Chiny) traktowana będzie od dnia 01.01.2021 r. jako kraj trzeci. Polski przedsiębiorca dokonujący importu towarów będzie musiał przejść odprawy celno-graniczne, zobowiązany zostanie do składania zgłoszeń i deklaracji celnych oraz opłacania należności celnych i podatkowych tj. akcyza i VAT.

Nowych wymogów, które wchodzą w życie z początkiem roku 2021 jest bardzo wiele, m.in. przedsiębiorcy prowadzący wymianę handlową z Wielką Brytanią będą musieli zarejestrować się poprzez PUESC (Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych) w celu uzyskania numeru EORI, który jest niezbędny do dokonywania zarówno importu jak i exportu. Wszelkie rejestracje, a także składanie dokumentów celnych odbywa się wyłącznie online, dlatego potrzebny jest profil zaufany lub podpis elektroniczny.

W celu szczegółowego zapoznania się ze zmianami w transakcjach między Wielką Brytanią a państwami członkowskimi UE polecamy Państwu poradnik dla przedsiębiorcy, przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii, który dostępny jest w formie PDF na stronie www.brexit.gov.pl

Na tej stronie znajdziecie Państwo szereg innych ważnych informacji, które aktualizowane są na bieżąco.

Adriana Szczecka

Samodzielna Księgowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *