Biała lista podatników

Od 1 września 2019 Ministerstwo udostępniło nam serwis z tzw. białą listę podatników, który znajdziecie pod linkiem: https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka

Możemy tutaj zweryfikować status firm w podatku VAT,  numery rachunków bankowych, adres siedziby i inne dane które  są pobierane z wpisu do KRS lub CEIDG. 

Pamiętać trzeba, że robiąc przelewy za faktury powyżej 15 tyś zł, mamy obowiązek dokonać płatności na wskazany na tej liście rachunek bankowy.   Jeśli dokonamy przelewu na inny numer rachunku, to faktura ta nie będzie mogła zostać zaliczona do kosztów podatkowych. 

A co zrobić jeśli zapomnimy o sprawdzeniu nr konta na białej liście? Mamy możliwość w ciągu 3 dni od dokonania przelewu złożyć do Urzędu Skarbowego zawiadomienie o takiej sytuacji.

Ważne: numer rachunku sprawdzamy na dzień dokonania przelewu.

Kolejna bolesna sankcja za dokonanie Płatności na inny niż wskazany rachunek bankowy dotyczy odpowiedzialności solidarnej za podatek VAT, który nie zostanie zapłacony przez sprzedawcę.

Sankcje te zaczną obowiązywać od  stycznia 2020 roku. Jest zatem czas na weryfikację poprawności zgłoszonych danych oraz działania portalu.

Doradcy podatkowi sugerują jednak, aby dla bezpieczeństwa już dziś wdrożyć powyższe zasady płatności w związku z ryzykiem niedochowania szeroko rozumianej należytej staranności, do której  jesteśmy zobligowani już w tym roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *