Przejdź do treści
Strona główna » Aktualności » Umowa uaktywniająca jako ciekawa opcja dla zatrudnienia Niani

Umowa uaktywniająca jako ciekawa opcja dla zatrudnienia Niani

Chcielibyśmy przedstawić Państwu korzyści jakie płyną z zatrudnienia przez rodziców niani na podstawie „umowy uaktywniającej”. Umowę uaktywniającą wprowadzono w 2011 roku do polskiego systemu prawnego, określając tę umowę jako umowę o świadczenie usług zawartą pomiędzy nianią a rodzicami lub rodzicem samotnie wychowującym dziecko, stosując przepisy dotyczące zwykłej umowy zlecenie zawarte w Kodeksie Cywilnym. 

Osoby, które mogą zawrzeć niniejszą umowę to rodzic samotnie wychowujący dziecko albo rodzice: 

  1. zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, 
  2. świadczący usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej, 
  3. prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą lub 
  4. prowadzący działalność rolniczą, z wyjątkiem osób ubezpieczonych w KRUS jako domownik. 

Główną zaletą zatrudnienia niani w oparciu o umowę uaktywniającą jest finansowanie przez ZUS 50% kwoty składek ZUS (składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz zdrowotne) od podstawy stanowiącej kwotę nie wyższą niż połowa minimalnego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że pozostałą część składki przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia opłaca rodzic dziecka.

Umowa zostanie sfinansowania przez budżet państwa po spełnieniu poniższych warunków: 

  1. dziecko, nad którym niania będzie sprawować opiekę ma od 20 tygodni do 3 lat (ewentualnie do ukończenia 4 lat, jeśli nie można zapewnić dziecku opieki przedszkolnej). Ponadto, nie może być umieszczone w żłobku, klubie dziecięcym lub objęte opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna. 
  2. nianią nie może być żaden z rodziców ani osoba, która nie ukończyła 18. roku życia. *Może nią być osoba spokrewniona np. babcia, dziadek. 
  3. umowy powinna zawierać wszystkie elementy zgodnie z przepisami prawa, a mianowicie: strony umowy, cel i przedmiot umowy, czas i miejsce sprawowania opieki, liczbę dzieci powierzonych opiece, obowiązki niani, wysokość wynagrodzenia oraz sposób i termin jego wypłaty, czas na jaki umowa została zawarta oraz warunki i sposób zmiany, a także rozwiązania umowy. 
  4. zatrudnienie niani musi zostać zgłoszone przez rodzica do ZUS. Obowiązkowo do składek społecznych i składki zdrowotnej. Dobrowolne jest zgłoszenie niani do ubezpieczenia chorobowego, co oznacza, że ubezpieczenie to nie jest finansowane przez państwo.

Zatrudnienie niani nakłada na rodzica obowiązek zgłoszenia umowy do ZUS w ciągu 7 dni od dnia jej podpisania oraz przekazywania comiesięcznych dokumentów rozliczeniowych, a także odprowadzanie składek. 

Przepisy określają również sytuacje, które wykluczają możliwość finansowania 50% składek przez państwo, tj: 

  • rodzic dziecka korzysta z ulgi na podstawie umowy aktywizacyjnej z osobą bezrobotną w celu wykonywania pracy zarobkowej w gospodarstwie domowym lub 
  • umowa uaktywniająca, która została zawarta między nianią a osobami pełniącymi funkcję rodziny zastępczej zawodowej, 
  • rodzic dziecka pobiera zasiłek z tytułu przebywania na urlopie macierzyńskim, urlopie ojcowskim albo z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *