Przejdź do treści
Strona główna » Aktualności » Wakacje składkowe

Wakacje składkowe

W dniu 10.06.2024 roku Prezydent podpisał ustawę o tzw. wakacjach składkowych dla przedsiębiorców i samozatrudnionych, a 12.06.2024 roku ustawa to pojawiła się już w Dzienniku Ustaw. 

Wakacje składkowe zaczną obowiązywać od 01.11.2024 roku, a więc pierwszym miesiącem za jaki będzie można skorzystać z nieopłacania składek społecznych będzie grudzień 2024 roku (płatne do 20.01.2025 roku).

W tym miejscu chcielibyśmy przypomnieć, że z wakacji nie będę mogli skorzystać wszyscy przedsiębiorcy.

Warunki jakie muszą spełniać podatnicy, aby mogli skorzystać z tego przywileju to:

  1. Wpis do CEiDG,
  2. W ostatnich 2 latach poprzedzających złożenie wniosku nie osiągnęli przychodu lub w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku, osiągnęli roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 mln euro,
  3. Opłacają składki społeczne wraz z dobrowolną składką chorobową (składka chorobowa opłacona minimum w miesiącu złożenia wniosku i w miesiącu poprzedzającym),
  4. Nie świadczą usług dla byłego pracodawcy,
  5. Zatrudniają nie więcej niż 10 pracowników.

Wniosek o wakacje od składek społecznych składany będzie online a składki należne za miesiąc wakacji pokrywać będzie Państwo. 

Składki opłacone przez Państwo nie obniżą podstawy opodatkowania, a co za tym idzie zaliczka na podatek dochodowy i składka zdrowotna będą wyższe.

W przypadku pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji

Zespół biura Usług Księgowych Essentia Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *