Przejdź do treści
Strona główna » Aktualności » Program Aktywny Rodzic

Program Aktywny Rodzic

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz wychowaniu dziecka – program Aktywny Rodzic.

Program zakłada 3 różne świadczenia dla rodziców:

  1. Aktywni rodzice w pracy,
  2. Aktywie w żłobku,
  3. Aktywnie w domu.

Program przeznaczony jest dla rodziców dzieci od 12-go do 35-go miesiąca życia i ma celu łatwiejsze łącznie życia zawodowego i rodzinnego.

Wnioski będzie można składać w ZUS już od 01.10.2024 roku, ale skorzystać będzie można tylko z jednego rozwiązania za dany miesiąc na to samo dziecko.  

Aktywni rodzice w pracy – tzw. babciowe, wysokość świadczenia wyniesie 1500 zł miesięcznie na okres 24 miesięcy (od 12-go do 35-go miesiąca życia dziecka). 

Wysokość świadczenia na dzieci z niepełnosprawnościami wyniesie 1900 zł miesięcznie. Pieniądze będzie można przeznaczyć na sfinansowanie opieki np. przez nianię lub babcię. 

Aktywnie w żłobku – to finansowanie opłat za żłobek, klub dziecięcy lub dziennego opiekuna. 

Wysokość świadczenia jest takie samo jak w przypadku Aktywni rodzice w pracy, ale nie więcej niż faktyczna opłata jaką ponoszą rodzice.

Świadczenie będzie przekazywane bezpośrednio na rachunek bankowy danego podmiotu do 20-go dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.

Aktywie w domu – świadczenie będzie przysługiwało na takich samych zasadach jak obecnie funkcjonujący rodzinny kapitał opiekuńczy. 

Różnica jest taka, że świadczenie będzie można uzyskać na każde (w tym pierwsze i jedyne dziecko) w wieku od 12-go do 35-go miesiąca życia dziecka

Wysokość świadczenia wynosić będzie 500 zł miesięcznie przez 24 miesiące.

W przypadku pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji

Zespół biura Usług Księgowych Essentia Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *