Przejdź do treści
Strona główna » Aktualności » Raportowanie CBAM

Raportowanie CBAM

Szanowni Państwo,

W roku 2023 weszło w życie unijne rozporządzenie ustanawiające mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2. Rozporządzenie nakłada na część importerów pewne obowiązki.

Jeżeli jesteście Państwo importerami na obszar celny UE towarów sektora cementu, żelaza i stali, aluminium czy nawozów, wodoru lub energii elektrycznej poniższa informacja może Państwa dotyczyć.

Rozporządzenie Unijne wprowadziło obowiązek raportowania CBAM

Czego dotyczy mechanizm CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism)?

Mechanizm CBAM dotyczy importu na obszar celny UE towarów wymienionych w załączniku I rozporządzenia 2023/956, pochodzących z państwa trzeciego. 

Mechanizm ma zastosowanie, gdy towary te lub produkty przetworzone powstałe z tych towarów w wyniku procedury uszlachetniania czynnego, o której mowa w art. 256 rozporządzenia (UE) nr 952/2013, są przywożone na obszar celny Unii (art. 2 ust. 1 rozporządzenia 2023/956).

UWAGA! CBAM nie dotyczy wszystkich towarów z sektorów cementu, żelaza i stali, aluminium czy nawozów, ale wybranych towarów – są one określone ich kodami CN (kodami nomenklatury scalonej). CBAM obejmuje także import wodoru i energii elektrycznej.

Jeżeli ktokolwiek z Państwa zajmuje się ww. czynnościami, zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem Panią Nelą Gellert Tel. 606 47 26 86

Pani Nela pomoże Państwu sprawdzi, pokieruje i wdroży raportowanie CBAM w Państwa imieniu.

W przypadku pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji

Zespół biura Usług Księgowych Essentia Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *