Raporty o wysokości sprzedaży na platformach sprzedażowych

Szanowni Państwo,

Zgodnie z koniecznością wdrożenia przez polski rząd przepisów unijnych dotyczących obowiązków platform internetowych, od 01.09.2023 wszystkie platformy sprzedażowe będą zobowiązane do przekazywania danych o sprzedaży do fiskusa.

Wśród danych jakie platformy będą zobowiązane przekazywać znajdą się m.in.:

  1. Dane identyfikacyjne sprzedawcy,
  2. Numer rachunku bankowego sprzedawcy oraz kwota transakcji.

Nasuwa się tutaj pytanie, czy statystyczny Kowalski, który sporadycznie sprzedaje coś na platformach typu Allegro, Vinted, OLX, itp. będzie miał się czego obawiać. Otóż odpowiedź brzmi nie.

Przepisy mówią wprost o tym w jakich sytuacjach platformy będą przekazywać dane.  Do Urzędów Skarbowych trafią raport o osobach:

  1. Które w ciągu roku wystawią więcej niż 30 ofert sprzedażowych w danym serwisie,
  2. Których dochód ze sprzedaży w sieci przekroczy 2.000 euro (tj. ok. 9.000 zł)

Wprowadzenie przepisów ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Jeżeli ktoś sprzedaje sporo na platformach i z tego żyje powinien założyć działalność i odprowadzać podatki.

Jeszcze jedną istotną rzeczy stanowiącą o tym czy osoba fizyczna sprzedająca na platformach powinna rozliczyć podatki czy też nie jest długość posiadania sprzedawanej rzeczy. Przepisy w tej kwestii są jasno określone. Jeżeli sprzedajemy coś co należało do nas przez okres co najmniej 6 m-cy to taka sprzedaż jest zwolniona z opodatkowania.

Jeżeli sprzedawca nie miał sprzedawanej rzeczy przez minimum 6 m-cy to zobowiązany jest on do rozliczenia takiej sprzedaży w rozliczeniu rocznym PIT-36. Przy tej okazji przypominamy, że podatnik, którego łączny dochód ze wszystkich źródeł w danym roku nie przekroczy 30.000 zł to nie płaci się podatku (należy jednak wykazać przychody ze wszystkich źródeł w danym roku w rozliczeniu rocznym).

W przypadku pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji. 
Z wyrazami szacunku Zespół biura Usług ksiegowych Essentia Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *