Obowiązek posiadania aktywnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS)

Uprzejmie informujemy, iż od 01.01.2023 roku każdy płatnik składek ZUS zobowiązany będzie do posiadania aktywnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (w skrócie PUE ZUS).

Do tej pory obowiązek posiadania aktywnego konta mieli tylko płatnicy składek rozliczający składki za więcej niż 5 osób.

Oznacza to, że każdy przedsiębiorca prowadzący działalność, niezależnie od tego czy zatrudnia pracowników czy nie, będzie zobowiązany do posiadania konta ZUS PUE. Samo założenie konta jest bardzo proste i szybkie. Wystarczy wejść na stronę www.zus.pl i w nagłówku strony głównej kliknąć „Zarejestruj w PUE”. Następnie wybrać sposób rejestracji (tutaj wybieramy Dla Przedsiębiorców).  W celu założenia konta potrzebny jest profil zaufany, konto w banku lub podpis kwalifikowany.

Jeżeli podatnik do dnia 30.12.2022 roku nie założy konta sam, zrobi to za niego ZUS w terminie do dnia 31.01.2023 roku. W takiej sytuacji przedsiębiorca będzie zobowiązany do przekazania do ZUS swojego adresu elektronicznego.

W związku z powyższym zachęcamy Państwo do założenia konta już teraz i zapoznania się na spokojnie z jego funkcjonalnością. Konto PUE daje m.in. wgląd w składki, sprawdzenie czy mamy zaległości lub nadpłaty a także korespondencję z ZUS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *