Nowy Ład- sankcje dla pracodawców zatrudniających „na czarno”

Projekt Ustawy „Polski Ład” zakłada, iż od 01.01.2022 roku wprowadzone zostaną sankcje dla pracodawców zatrudniających „na czarno”. Do tej pory przepisy zakładały karanie zarówno pracowników jak i pracodawców w momencie ujawnienia pracy na czarno. Pracownicy bali się zgłaszać takie procedery, ponieważ po zgłoszeniu do odpowiednich organów zobligowani byli m.in. do wykazania dochodu oraz zapłaty zaległego podatku wraz z odsetkami. Rządzący postanowili udzielić ochrony pracownikom pracującym na czarno, a tym samym zachęcić ich do zgłaszania organom nieuczciwych „pracodawców”.

Jeżeli proponowane zmiany wejdą w życie to od 01.01.2022 r. osoby które pracowały w szarej strefie i zgłoszą ten fakt d odpowiedniej instytucji, nie poniosą żadnych konsekwencji podatkowych. Wszelkie kary i sankcje spadną tylko i wyłącznie na nieuczciwych pracodawców. Jakiego rodzaju sankcje mogą zostać wprowadzone przedstawiamy poniżej:

a)       przychody pracownika z tytułu nielegalnego zatrudnienia będą przychodem pracodawcy,

b)      wypłacone wypłaty z tytułu nielegalnego zatrudnienia nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodu pracodawcy,

c)       składki należne (zdrowotne i społeczne) od nielegalnego wynagrodzenia oraz wynagrodzenia płaconego „pod stołem” będą w całości finansowane przez pracodawcę,

d)      opłacone przez pracodawcę składki do ZUS po ujawnieniu nieprawidłowości nie będą stanowi kosztów uzyskania przychodów.

Proponowane zmiany na pewno w dużym stopniu ograniczą tzw. szarą strefę ale niestety mogą również wprowadzić szereg dodatkowych kontroli i nieprzyjemności dla pracodawców, jeżeli np. rozstaną się z pracownikiem w niezbyt dobrych relacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *