Nowy Ład- nowe zasady rozliczania współmałżonków

Projekt nowelizacji ustawy o PIT zakłada również zmiany w zakresie wspólnego rozliczania się małżonków oraz osób samotnie wychowujących dzieci. O ile pierwsza zmiana jest faktycznie na plus to druga niestety pozostawia wiele do życzenia. 

Wspólne rozliczenie małżonków według nowych założeń ma być możliwe już za rok w którym został zawarty związek małżeński, pod warunkiem jednak, że małżeństwo i wspólność majątkowa istniały do końca roku podatkowego. Oznacza to nie mniej nie więcej, że zawierając związek małżeńskiej np. w listopadzie 2022 będzie można rozliczyć się razem za cały rok 2022.

Druga proponowana zmiana dotknie osoby samotnie wychowujące dzieci. Do tej pory jeżeli rodzice byli po rozwodzie i każdy z rodziców sprawował pieczę na dzieckiem w określonym czasie (np. mama 4 dni w tygodniu, tata 3 dni) to każdy z rodziców miał prawo do rozliczenia się na zasadach preferencyjnych czyli jako osoba samotnie wychowująca. Po zmianach z tego prawa będzie mógł skorzystać tylko jeden rodzic (opiekun prawny). Co ciekawe zmiana przepisu mówiąca o sposobie rozliczania jako osoba samotnie wychowująca dziecko została wprowadzone do Polskiego Ładu z powodu wątpliwości interpretacyjnych. Wątpliwości te posiada MF i uważa, że wnioski płynące z wyroku Sądu Administracyjnego nie są tożsame z intencją ustawodawcy. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok mówiący o tym, że jeżeli rozwiedzeni rodzice na przemian opiekują się dzieckiem, to mają prawo do preferencyjnych rozliczeń podatkowych oboje. 

Wniosek nasuwa się niestety sam. Skoro Sąd nie chciał wydać opinii zgodniej z myślą rządu, rząd zmienił zapis w ustawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *