Nowy Ład- zmiana limitu płatności gotówkowych dla konsumentów

Zgodnie z zapisami w projekcie „Polskiego Ładu” od 01.01.2022 zostanie wprowadzony nowy limit płatności gotówkowych dla konsumentów, czyli „szarego Kowalskiego”. Konsumenci do 20.000 zł będą mogli wybrać formę płatności za zakupy gotówką, kartą czy przelewem. Powyżej tej kwoty wyboru już nie będzie i trzeba będzie zapłacić bezgotówkowo. W związku z tym przedsiębiorcy będą mieli obowiązek przygotować się od strony technicznej na przyjmowanie płatności bezgotówkowych czyli mówiąc wprost każdy przedsiębiorca będzie musiał zaopatrzyć się w terminal płatniczy.

Bardzo ważnym elementem tej zmiany jest to, że konsument w żaden sposób nie będzie karany za płatności gotówką powyżej 20.000 zł. Cała odpowiedzialność i kary finansowe spadną na przedsiębiorców przyjmujących płatności gotówką powyżej 20.000 zł.

Ustawodawcy ustalili, iż  przypadku przyjęcia gotówki od konsumenta za np. sprzedaż samochodu o wartości 40.000 zł przedsiębiorca zapłaci podwójny podatek dochodowy od tej transakcji. Zakładając że podatnik nie jest VATowcem i rozlicza się podatkiem liniowym to przyjmując gotówkę w kwocie 40.000 zł zapłaci do US 7.600 zł podatku dochodowego i 7.600 zł kary za przyjęcie płatności gotówką.

Dla większości konsumentów którzy posiadają rachunki bankowe i karty płatnicze proponowane zmiany nie stworzą problemów (jeżeli oczywiście wszyscy przedsiębiorcy będą posiadać terminale płatnicze) ale problem pojawia się w sytuacji osób, które ich nie posiadają. Co ciekawe jak wynika z proponowanych przepisów przekaz pocztowy nie będzie traktowany jako płatność bezgotówkowa, nawet jeżeli na poczcie przekażemy gotówkę z opcją przelania jej na konto przedsiębiorcy.

Oczywiście obowiązek płatności bezgotówkowych przyjmowanych od konsumentów za pomocą terminali dotyczy tych przedsiębiorców którzy mają kasę fiskalną. Ponadto z przepisów wynika, że będzie możliwość uzyskania ulgi na zakup terminala płatniczego zapewne na podobnych zasadach jak ulga przy zakupie kasy fiskalnej.

Dodatkowe sankcje za nieprzestrzeganie przepisów płatności bezgotówkowych powyżej 20.000 zł to:

a)       brak możliwości korzystania z 25-dniowego zwrotu VAT w 7 kolejnych okresach rozliczeniowych

b)      brak możliwości stosowania rozliczeń kwartalnych VAT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *