Przejdź do treści
Strona główna » Aktualności » Tarcza antykryzysowa – poprawa płynności finansowej

Tarcza antykryzysowa – poprawa płynności finansowej

Poniżej kilka kolejnych preferencji, które mają wpłynąć na poprawę płynności finansowej firm dotkniętych skutkami covid-19:

Dla najemców powierzchni m.in. w centrach handlowych:

W obiektach handlowych o powierzchni powyżej 2000m2 w okresie zakazu handlu wygasają wszelkiego rodzaju wzajemne zobowiązania stron w zakresie umowy najmu, dzierżawy itp. umów. Warunkiem wygaśnięcia zobowiązania, jest złożenie przez najemcę w okresie trzech miesięcy od dnia zniesienia zakazu bezwarunkową i wiążącą ofertę woli przedłużenia umowy na dotychczasowych warunkach na okres 6 m-cy od dnia zniesienia zakazu.

Rozliczenie w 2019 roku straty podatkowej za 2020 rok:

W tym roku wyjątkowo będzie można rozliczać stratę wstecz. Podatnik (PIT, CIT), który poniesie w 2020 roku stratę, będzie mógł ją rozliczyć w rozliczeniu rocznym za 2019 rok po przez złożenie korekty deklaracji. Dokonać jednak tego będziemy mogli dopiero po zamknięciu 2020 roku czyli w 2021 roku pod pewnymi warunkami:

– dotyczy firm, które za 2020 rok uzyskali przychody niższe o co najmniej 50% w stosunku do roku ubiegłego (2019r).

– kwota straty nie może przekroczyć 5 000 000 zł.

Rezygnacja z uproszczonych zaliczek:

Mali podatnicy, którzy wybrali w 2020 roku uproszczoną formę wpłacania zaliczek i ponoszą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19 mogę zrezygnować z tej formy za okres marzec-grudzień 2020 r. Informację o rezygnacji składają w deklaracji za 2020 roku.

Mały podatnik to taki który w poprzednim roku nie przekracza przychodów ze sprzedaży (z kwotą VAT) w wysokości 2 000 000 euro.

Pozostali podatnicy mogą skorzystać a art.22 par.2a OP – na wniosek podatnika organ podatkowy może ograniczyć pobór zaliczek na podatek, jeśli uprawdopodobni on, że te obliczone wg zasad określonych w ustawach podatkowych były niewspółmiernie wysokie  w stosunku do podatku należnego przewidywanego na dany rok podatkowy. 

Ulga na złe długi PIT, CIT:

Niedawno wprowadzona ulga na złe długi w podatku dochodowym zostaje ograniczona w zakresie dłużnika. Nie musi on zwiększać przychodu za faktury nie zapłacone w terminie 90 dni o d terminu daty płatności przy pewnych warunkach:

– jeśli poniósł negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19

-uzyskane w danym okresie rozliczeniowym przychody są niższe o co najmniej 50% w stosunku do analogicznego okresu w poprzednim roku. Jeśli działalność została założona w trakcie 2019 roku, pod uwagę bierzemy średnią przychodów.

– nie dotyczy podatników rozpoczynających działalność w 2020 roku oraz tych którzy rozpoczęli w IV kwartale 2019 i nie uzyskali w tym okresie przychodów.

Wierzyciel w dalszym ciągu bez zmian może korzystać z ulgi.

Odliczenie darowizn przekazanych na przeciwdziałanie COVID-19:

Podatnik na bieżąco może odliczyć (bez dotychczasowych limitów) całą darowiznę przekazaną na przeciwdziałanie COVID-19 pod warunkiem że są one przekazane w okresie od 10.01.2020 do 30.09.2020 r na rzecz:

– podmiotów wykonujących działalność leczniczą

– Agencji Rezerw Materiałowych

– Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych

Darowiznę można rozliczyć w następujący sposób:

– darowiznę przekazaną do 30.04.2020r. – odliczamy kwotę odpowiadającą 200% wartości darowizny

– darowiznę przekazaną w maju 2020r. – odliczamy kwotę odpowiadającą 150% wartości darowizny

– darowiznę przekazaną od 01.06.2020r do 30.09.2020r. – odliczamy kwotę odpowiadającą 100% wartości darowizny

Część produktów medycznych, biobójczych, ochrony indywidualnej, specjalistycznych testów diagnostycznych, aparatury laboratoryjnej itp. wyprodukowanych bądź kupionych, które zostaną przekazane w darowiźnie są objęte 0% stawką podatku VAT.

Dowodem niezbędnym do rozliczenia darowizny jest oświadczenie obdarowanego lub pokwitowanie wpłaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *